15.04.2015

Serowe placuszki bezglutenowe

 Mocno serowe placuszki z kokosową nutą. Są one moim małym eksperymentem, który okazał się udany. Smakują jak sernik, dlatego ich nazwa powinna brzmieć - mini serniczki z patelni. Do ich przygotowania użyłam mąki kokosowej, dzięki czemu idealnie nadają się dla osób unikających glutenu. Są smaczne i zdrowe a do tego banalnie proste w wykonaniu.


- 250 g twarogu
- 2 jaja
- 1 lub 2 łyżki jogurtu naturalnego
- 2 płaskie łyżki mąki kokosowej
- 1 łyżeczka cukru z prawdziwą wanilią 
- olej kokosowy do smażenia

 Ser rozdrabniamy widelcem, dodajemy jaja i jedną łyżkę jogurtu. Mieszamy aż powstanie w miarę jednolita masa, zajmie to dosłownie chwilę. Wsypujemy mąkę kokosową i ponownie mieszamy do połączenia się składników. Jeżeli masa jest zbyt gęsta dodajemy kolejną łyżkę jogurtu. Słodzimy cukrem. Masa powinna być nieco gęsta i lepiąca się. 


Na patelni rozgrzewamy olej kokosowy (lub zwykły) i łyżeczką formujemy kulki, które układamy na patelni i spłaszczamy je formując z nich placuszki. Smażymy na małym ogniu pod przykryciem z dwóch stron. Przewracamy je delikatnie na drugą stronę za pomocą płaskiej łopatki, placuszki te lubią się rozwalać podczas przewracania dlatego trzeba to robić ostrożnie. 


Po kilku minutach możemy cieszyć się pysznymi mini serniczkami. Można je polać odrobiną jogurtu, lub syropem klonowym. Albo tak jak ja podać z ulubionym dżemem - u mnie naturalny dżem malinowy. Pycha! 



Lekka sałatka z kurczakiem i fetą

 Idealna sałatka na drugie śniadanie albo późną kolację. Lekka i bardzo smaczna. Skomponowana z kilku składników, które na pewno każdy znajdzie w swojej lodówce. 
 Potrzebujemy:
- kilka liści sałaty romańskiej (lub lodowej, mix sałat) 
- jednego pomidora
- kawałek zielonego ogórka
- ugotowane jajko
- dwie łyżki sera feta
- pół piersi z kurczaka


1. Pierś z kurczaka kroimy w kostkę, przyprawiamy ulubionymi ziołami lub gotową przyprawą np. do gyrosa i smażymy na oliwie. 


2. Sałatę, pomidora, ogórka myjemy i kroimy. Nakładamy na talerz, dodajemy pierś z kurczaka i pokrojone w ćwiartki jajko oraz fetę. Polewamy przygotowanym dressingiem. Oto moja propozycja:

          - oliwa z oliwek kilka łyżek
          - kilka kropel octu balsamicznego
          - płaska łyżeczka musztardy
          - szczypta czosnku granulowanego
          - szczypta chili w płatkach
          - suszony koperek 



                                         Smacznego!
         

8.04.2015

Szarlotka z bananami

  Kolejna odsłona jabłecznika bądź jak kto woli - szarlotki. Tym razem jabłka występują w towarzystwie bananów. Pyszny rozpływający się w ustach mus z kawałkami owoców, do tego porcja bitej śmietanki i kruchy spód. Połączenie idealne! W sam raz do filiżanki słodkiej kawy.


Składniki na spód:
- 250 g mąki
- 160 g masła
- 1 jajo
- 1 łyżka cukru pudru

Masa:
- 5 średniej wielkości jabłek
- 2 duże banany
- płaska łyżka cukru brązowego
- ziarenka z jednej laski wanilii
- 2 płaskie łyżki galaretki cytrynowej
- 250-300 ml śmietanki 38% lub 36%

1. Z podanych składników na spód zagniatamy ciasto, schładzamy w lodówce około 30 minut. Po tym czasie ciasto wałkujemy i przenosimy do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Boki tortownicy również oblepiamy ciastem na wysokość około 1 cm - 1,5 cm. Ciasto nakłuwamy widelcem i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni około 10 minut. Wyciągamy z piekarnika i odstawiamy do ostygnięcia.

2. Jabłka obieramy i kroimy w średniej wielkości kostkę. Wrzucamy do garnka, przykrywamy pokrywką, a po chwili kiedy jabłka puszczą sok prażymy je. Zasypujemy cukrem, mieszamy i dusimy kilka minut. Pod koniec dodajemy banany pokrojone w plasterki, ziarenka wanilii oraz dwie łyżki galaretki. Mieszamy i dusimy jeszcze chwilę. Ważne jest, żeby nie rozgotować całkowicie jabłek.


3. Na upieczony spód nakładamy wystudzoną owocową masę. Śmietankę ubijamy z dodatkiem cukru pudru. Nakładamy na masę i schładzamy w lodówce.




7.04.2015

Makaron z warzywami

 Kolejny prosty przepis na szybkie danie z makaronu. Pomysł na nie zrodził się zupełnie spontanicznie w momencie, kiedy byłam bardzo głodna, a lodówka - można tak powiedzieć - świeciła pustkami. Z kilku sztuk pieczarek, dwóch rodzajów papryki i odpowiednich przypraw udało mi się wyczarować naprawdę smaczną kolację.


Składniki:
- kilka pieczarek
- pół papryki czerwonej i pół zielonej
- 2 ząbki czosnku
- 1 mała marchewka
- garść rukoli
- oliwa
- olej sezamowy
- szczypta lub dwie suszonego chili
- 1/3 łyżeczki przyprawy garam masala 
- szczypta imbiru
- dowolny makaron, ja użyłam spaghetti

1. Zaczynamy od tego co zajmie nam najwięcej czasu czyli ugotowanie makaronu.

2. Kiedy makaron się gotuje zabieramy się za resztę. Kroimy paprykę w paski, pieczarki na ćwiartki a obraną marchewkę w cienkie słupki. Na woku lub patelni rozgrzewamy łyżkę oliwy i łyżkę oleju sezamowego. Wrzucamy pokrojoną marchewkę, smażymy przez chwilę, następnie dodajemy posiekany czosnek, paprykę i pieczarki. Smażymy warzywa co chwilę mieszając, do momentu aż marchewka nieco zmięknie. Doprawiamy suszonym chili, solą, garam masala i imbirem. 

3. Na koniec dodajemy garść rukoli i mieszamy z ugotowanym makaronem. Jeśli danie jest zbyt suche polewamy odrobiną oleju sezamowego. 





Rafaello bez pieczenia

Ciasto przygotowane na Wielkanoc. Szybkie i proste w wykonaniu. Przepis bardzo podobny do tego ciasta (klik). Jednak tym razem bez dżemu, z herbatnikami i mlekiem kokosowym. Nie za słodkie, idealne do porannej kawy lub jako świąteczny deser.



Składniki:
- duża paczka herbatników
- 200 g wiórek kokosowych
- 2 duże budynie waniliowe lub śmietankowe
- puszka 400 ml mleka kokosowego
- 2,5 szklanki mleka
- około 350-400 ml śmietanki 38% 
- 1 łyżeczka masła
- cukier

1. Przygotowujemy pierwszą warstwę kremu: 
gotujemy jeden budyń w zwykłym mleku, w nieco mniejszej ilości niż na opakowaniu. Jeżeli budyń jest bez cukru, słodzimy jedną łyżką cukru. Do gotującego się budyniu dodajemy łyżeczkę masła i na sam koniec 1/3 paczki wiórków kokosowych. Gotową masę nakładamy na herbatniki. Ja użyłam prostokątnego naczynia, można również użyć okrągłej formy. Na warstwę masy układamy ponownie herbatniki.

2. Do drugiej warstwy kremu użyjemy mleka kokosowego:
Mleko kokosowe, które ma konsystencję gęstej śmietany przekładamy do garnka i zagotowujemy. Proszek budyniowy rozrabiamy w pozostałej po mleku wodzie. Dodajemy łyżkę cukru. Rozrobiony proszek wlewamy na gotujące się mleko, mieszamy i wsypujemy część wiórek kokosowych. Powstałą masę wylewamy na ciasto, ponownie przykrywając herbatnikami.


3. Na wierzch nakładamy ubitą śmietankę i posypujemy wiórkami kokosowymi.Schładzamy w lodówce. Ciasto smakuje najlepiej na drugi dzień, kiedy herbatniki zmiękną.



Kotlety sojowe z owocami

 Tak wiem, tytuł posta brzmi nieco dziwnie... Kotlety z owocami? Na dodatek sojowe? Lubię eksperymentować i poznawać nowe smaki, więc skusiłam się na ten przepis, który znalazłam na opakowaniu sojowych kotletów. Zupełnie brakowało mi pomysłu co przygotować na obiad, a że dziś wypada Wielki Piątek i tu gdzie mieszkam większość sklepów jest zamknięta pozostało mi wykorzystać to co znajdzie się w kuchni. I znalazłam opakowanie kotletów sojowych, które na początku chciałam podać z ryżem i mizerią, ale na odwrocie był ciekawy przepis, a że owoców u mnie w domu pod dostatkiem to zabrałam się do roboty.


Składniki:
- paczka 100 g kotletów sojowych
- 2 jabłka
- 2 banany
- kilka plastrów ananasa (użyłam świeżego jak zawsze)
- przyprawa curry
- sól, pieprz
- masło do smażenia
- jajko i bułka tarta do panierowania
- ryż

1. Kotlety gotujemy według przepisu na opakowaniu. Oprószamy solą, pieprzem i curry. Panierujemy w jajku i bułce tartej. Smażymy.
2. Ananasa i jabłko kroimy w kostkę a banany w plastry, smażymy na maśle, przykrywamy pokrywką i dusimy przez chwilę, owoce mają być wciąż chrupkie, tylko delikatnie usmażone. Doprawiamy odrobiną curry i solą. Ja dodałam również szczyptę chili. 

Nakładamy na talerze kotlety i  owoce. 
Podajemy z ugotowanym ryżem lub kaszą jaglaną.